stres

Wpływ stresu na zdrowie

Nie jest stwierdzeniem odkrywczym, że stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Nawet krótki nerwowy incydent może mieć dla nas poważne skutki. Mimo to nie sposób tego uniknąć w codziennym biegu. Żyjemy w takich czasach, że ze świecą szukać człowieka, który nie jest narażony na stres. Już małe dzieci borykają się z tym problemem. Jak sobie z tym radzić? Większość lekarzy radzi „unikać sytuacji stresowych”. No tak, ale wówczas musielibyśmy nie wychodzić z domu, co samo w sobie może być stresujące ze względu na poczucie izolacji czy bezczynności.

Szczególnie narażeni na stres

Ciężko jest wyróżnić grupę ludzi szczególnie narażonych na stres, gdyż towarzyszy on właściwie wszystkim. Jednak prawdą jest, że stres stresowi nie równy. Inaczej będą reagować ludzie odpowiedzialni za ratowanie życia, a inaczej osoby wykonujące proste prace biurowe. Niemniej jednak odczuwanie emocji jest zależne od predyspozycji danego człowieka i jego odporności na sytuacje stresujące, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Teoretycznie można by się do tego przyzwyczaić, jednak nasze życie jest tak zaskakujące, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się nam przydarzy.

Chyba najlepszą receptą na stres jest dystans i poczucie humoru. Na niektóre sytuacje reagujemy zbyt emocjonalnie, często wręcz nieadekwatnie. A z upływem czasu zauważamy, że „gra nie była warta świeczki”. Panowanie nad emocjami nie jest łatwe, jednak może nam znacznie ułatwić funkcjonowanie na co dzień. Pozwoli to również na podejmowanie racjonalnych decyzji, dzięki czemu sytuacji stresowych będzie mniej.

Dodaj komentarz