weganizm

Weganizm – zrównoważona dieta

Zrównoważona dieta to jeden z ważniejszych czynników wpływających na funkcjonowanie człowieka. Obecnie we współczesnym świecie ludzie wymyślają coraz więcej wariacji, mających na celu znalezienie tej idealnej. Takiej która w stu procentach będzie zaspokajała nasze potrzeby i jednocześnie przyczyniała do cieszenia się dobrym zdrowiem przez długie lata, aż do późnej starości. Jednym z rodzajów współczesnych diet, która szturmem podbija serca miłośników zwierząt jest wegetarianizm, oraz jego radykalniejsza odmiana, czyli weganizm.

Na czym dieta polega?

Otóż wegetarianizm eliminuje z diety wszelkie produkty mięsne oraz ryby, weganizm zaś – wszystkie produkty odzwierzęce, jak choćby jajka, produkty mleczne, nabiał, a nawet miód. Większości wegan i wegetarian przyświeca szczytny cel – chcą przyczynić się do zmniejszenia ilości cierpiących zwierząt na świecie, a także tworzenia bardziej ekologicznego, pozbawionego okrucieństwa świata.

Taki styl życia, pomimo wielu zwolenników, posiada także licznych przeciwników. Twierdzą oni, iż tego typu diety mogą przyczynić się do licznych niedoborów witamin i minerałów, cennych do wzrostu i rozwoju – zatem nie nadają się dla dzieci. Ponadto istnieje konieczność wydawania dużej ilości pieniędzy na suplementy. Pomimo tego zwolennicy nie pozostają dłużni i nieustannie manifestują korzyści płynące ze stosowania takiej diety, niejednokrotnie wskazując na niekorzystne działanie mięsa dla organizmu, które – kupione w pierwszym lepszym supermarkecie – pełne jest toksyn, hormonów i po brzegi nafaszerowane antybiotykami.

Kto zatem za rację? Czy diety wykluczające mięso działają zbawiennie dla naszego ciała? A może przeciwnie, prowadzą do jego osłabienia?

Dodaj komentarz