skrzyp polny

Skrzyp polny i jego właściwości

Skrzyp polny.  Wielokrotnie słyszana nazwa w radio czy telewizji.  Często wspomina przy lekach, suplementach diety, medycynie naturalnej, zielarstwie. Co to takiego zatem? Gdzie się go spotyka? Czym się wyróżnia na co pomaga lub na co szkodzi. Otóż wspomniany skrzyp polny to roślina wieloletnia. Występuje na całym świecie, na całe szczęście również Polska jest jej szczęśliwym posiadaczem co więcej rośnie tutaj pospolicie, sam od siebie.

Właściwości skrzypu

Rośnie właściwie wszędzie, prócz co dziwne łąkach. Jest chwastem niezwykle trudnym do unicestwienia. Trzeba walczyć z nim skutecznie i cierpliwie przez wiele lat wyrywając jego części nadziemne a w miarę możliwości i podziemne.  Dla zwierząt jest niestety bardzo niebezpieczny. Szczególnie konie i świnie mogą zatruć się nim tak silnie, że mogą zdechnąć. Chociaż sproszkowanym posypuje się rany i wrzody u zwierząt.  Dla ludzi jednak przejawi a dobre właściwości. Zawiera w sobie wiele cennych substancji jak żelazo czy krzemionka. Dzięki zielu skrzypu ujarzmimy problemy układu moczowego, obrzęki.

Co zawiera skrzyp?

Ziele działa również odtruwająco. Krzemionka w nim zawarta podwyższa poziom hemoglobiny we krwi, więc zalecany jest u osób cierpiących na anemię. Zastosowanie skrzypu polnego odnajdziemy również w kosmetyce. Napary z niego przyrządzone będą idealne dla osób borykających się z problemami cery zmęczonej i  starzejącej się. Sam wywar używa się do płukania włosów.  Z jednej strony warto mieć od ręką tę roślinę z drugiej jednak jest bezpieczna dla zwierząt a i ludziom w nadmiarze nie wolno jej stosować.

Dodaj komentarz