Odleżyny to poważny problem, jak sobie z nim radzić?

Odleżyny to poważny problem, jak sobie z nim radzić?

Dzisiaj należy zwrócić uwagę, jak odleżyny są trudne w leczeniu, nic więc dziwnego, że tak bardzo zależy lekarzom, aby nie dochodziło do ich powstawania. Oczywiście najlepszym sposobem na zachowanie właściwego sposobu, jest odpowiednie postępowanie z pacjentem, poprzez właściwą pielęgnację, która w tym przypadku sprawdza się idealnie w każdej sytuacji. Na pewno istnieje wiele sposobów, które umożliwiają przyspieszenie regeneracji skóry, ale to już wiele zależy od samych pacjentów, jak i lekarzy.

Praktyczne podejście

Należy mieć świadomość, że odleżyny powstają w wyniku zbyt długiego ucisku tkanek miękkich. Jeśli tego typu proces trwa zbyt długo, to potem skóra nie ma odpowiedniego dostępu do krwi, co przyczynia się jednocześnie do martwicy najważniejszych tkanek. Trzeba przyznać, że jest to bardzo poważny problem, który tak naprawdę wyróżnia się, aż kilkoma różnymi stopniami zniszczenia tkanki. Najpoważniejszym zagrożeniem są odleżyny trzeciego i czwartego stopnia, kiedy to mówimy o bardzo poważnym rozkładzie tkanki. Piąty stopień to praktyczna martwica skóry, mieści, stawów i kości. To właśnie wtedy powstają bardzo głębokie rany, które mogą prowadzić do bardzo szybkiej śmierci. Na pewno odleżyny są bardzo poważnym problemem z którymi dzisiaj nie ma żadnych żartów. Na pewno jest to bardzo niebezpieczna sprawa, zwłaszcza jeśli pacjent znajduje się cały czas w bezruchu.

Jak radzić sobie z odleżynami

Przede wszystkim chodzi tutaj o właściwą dietę i jak najlepszy dostęp do wody, dla osoby chorej. Odleżyny w wielu przypadkach powstaje w skutek złego odżywiania, co jednocześnie sprawia, że dana osoba nie ma właściwego bilansu składników odżywczych w organizmie. To tylko przyspiesza proces powstawania odleżyn. Przy tego typu bezruchu, zaleca się również częstą zmianę pozycji u samego chorego. Jest to bardzo istotne, ponieważ w ten sposób odleżyny nie mają prawa powstać. Chory musi być co najmniej 2 razy w ciągu godziny przemieszczany w taki sposób, aby nie być  w jednej pozycji przez dłuższy czas. Innym sposobem na zmianę takiego stanu rzeczy, jest odpowiednie pobudzenie krążenia.

Należy zwrócić uwagę, że nie jest to trudne, wystarczy jedynie poklepywać skórę ręką, dzięki czemu krążenie, jest w stanie wrócić. Pacjent w takim stanie powinien również mieć masaże, ale musza być one wykonane z delikatnością, aby nie wywołać niepotrzebnego ucisku. To tylko kilka z wielu rozwiązań, jakie można zastosować w takiej sytuacji, na pewno jest to dobry sposób, na walkę z odleżynami. Warto więc korzystać z powyższych rozwiązań, jeśli jest to w stanie zapewnić bezpieczeństwo osoby chorej. Liczy się fakt, że takie działania pomagają i odleżyny nie są wtedy problemem.  Warto więc stawiać na proste, ale sprawdzone rozwiązania.

Dodaj komentarz