cytologia

Cytologia i jej znaczenie

Dzięki cytologii (według skali Papanicolau), którą każda kobieta powinna robić przynajmniej raz na półtorej roku, można wykryć dysplazję szyjki macicy. Jeżeli u kobiet, które są w wieku między dwadzieścia jeden, a dwadzieścia cztery lata rozpoznane są zmiany stopnia małego, powinniśmy dwukrotnie przeprowadzić cytologię w niewielkich odstępach. Jeżeli po jej wykonaniu wynik będzie prawidłowy, to wtedy można cytologię powtarzać rzadziej.

Znaczenie badań

Kolposkopia jest podstawowym badaniem, które wykonuje się przy dysplazji szyjki macicy, a także przy wczesnej postaci raka. Nie powinno się tylko na podstawie badań cytologicznych podejmować jakichkolwiek działań związanych z dysplazją szyjki macicy. Jeżeli wyniki badań nie są prawidłowe, należy koniecznie wykonać badanie kolposkopowe (wziernikowanie macicy szyjki). Pozwala ono na zdiagnozowanie precyzyjne zmian, które zachodzą w szyjce macicy, a także pozwala dobrać odpowiednią metodę leczenia. Jeżeli po obu badaniach, czyli po kolposkopii i cytologii są wskazania do ciągłej diagnostyki, wtedy trzeba pobrać tkankowy materiał z szyjki macicy, aby zrobić badania histopatologiczne. Ma ono na celu całkowite wykluczenie, bądź potwierdzenie obecności zmian nowotworowych na szyjce macicy.

Jednak trzeba pamiętać, że całkiem inaczej trzeba postępować u kobiet, które mają powyżej dwadzieścia pięć lat. Jeżeli u nich rozpoznane zostaną zmiany stopnia małego, cytologii się nie wykonuje, od razu trzeba wykonać kolposkopię. Jeżeli będzie potrzeba to trzeba wykonać badanie histopatologiczne, a później test HPV.

Dodaj komentarz