zioła a antykoncepcja

Wpływ ziół na stosowaną antykoncepcję

Antykoncepcja to jeden ze sposobów na to, aby uchronić się przed niechcianą ciążą. Środków antykoncepcyjnych dostępnych na rynku jest bardzo wiele. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej skuteczne. Podobnie można to pojęcie odnieść do wygody stosowania, gdyż niektóre ze stosowanych środków antykoncepcyjnych dają większą wygodę podczas stosunku, inne są pewnym ograniczeniem, mogą wiązać się z pewnym dyskomfortem. Istotnym elementem jest sięgnięcie po takie środki, które będą spełniały nasze oczekiwania i będą skuteczne. Do nich na pewno możemy zaliczyć tabletki antykoncepcyjne. Ich zastosowanie jest bardzo proste.

Zasady działania tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne wpływają na możliwość zajścia w ciążę, ograniczają, a w zasadzie to wykluczają tę możliwość. Składniki tabletek powodują brak owulacji, jej zahamowanie, mogą wpływać plemnikobójczo. Należy jednak pamiętać o tym, że owo działanie nie zawsze będzie tak samo skuteczne. Istnieje kilka czynników wpływających na to, że skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych się zmniejsza. Do takich czynników na pewno można zaliczyć pominięcie przyjęcia dawki tabletek jak również stosowanie różnych tabletek leczniczych, a zwłaszcza antybiotyków. Te mogą obniżyć skuteczność działania owych tabletek i spowodować, że mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia.

Zioła i antykoncepcja

Jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik, który znacząco może obniżyć skuteczność stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Mowa jest mianowicie o sięganiu po określone zioła. Oczywiście nie chodzi o wszystkie zioła, ale o wybrane. Istotnym elementem jest zatem świadomość, które z tych ziół mogą obniżyć działanie tabletek antykoncepcyjnych. Na pewno do tych produktów można zaliczyć:

– pluskwica groniasta,

– palma sabałowa,

– lukrecja,

– babka płesznik,

– dziurawiec,

Bardzo często zioła te są przyjmowane w tym celu, aby wyregulować metabolizm. Tymczasem nie każdy ma tę świadomość, że działanie owych ziół sprowadza się jednocześnie też do obniżania skuteczności działania środków antykoncepcyjnych. Zioła te wpływają na gospodarkę hormonalną człowieka i mogą przykładowo przyspieszyć owulację lub też w inny sposób wpłynąć na ten aspekt. Warto także nadmienić, iż takie produkty jak chociażby węgiel leczniczy czy też siemię lniane powodują absorbowanie niektórych składników tabletek antykoncepcyjnych i tym samym owe tabletki tracą wówczas swoją skuteczność.

Które zioła są bezpieczne?

Mamy także szereg ziół, które z powodzeniem mogą być stosowane i nie wpływają negatywnie na działanie tabletek antykoncepcyjnych. Mowa jest między innymi o pokrzywie, czarnym bzie oraz o skrzypie polnym. Tutaj nie ma żadnej korelacji pomiędzy działaniem tych ziół oraz działaniem tabletek antykoncepcyjnych. Wiedza na ten temat może znacząco pomóc uniknąć przykrych sytuacji.

Zioła, o których przeczytasz również TUTAJ, to produkty, które w samym założeniu mają nam pomóc w różnych sytuacjach zdrowotnych. Nie mogą jednakże one być stosowane w dowolny sposób, ponieważ w odniesieniu do nich można wskazać na kilka istotnych aspektów związanych z ich działaniem.

Dodaj komentarz