seks

Seks a zdrowie

Aktywność seksualna to taki aspekt życia ludzkiego, któremu poświęcamy sporo uwagi. Ma znaczenie ze względów medycznych, społecznych czy religijnych. Współżycie seksualne ma też zbawienny wpływ na jakość funkcjonowania naszego organizmu oraz zdrowie psychiczne. Seks jest potrzebą rozpatrywaną zarówno w sferze fizycznej jak i emocjonalnej. Nie jest tajemnicą, że współżycie jest efektem zaangażowania psychicznego partnerów. Dzięki niemu zacieśniają się relacje oraz wzrasta poczucie własnej wartości.

Seks a samopoczucie

W znacznym stopniu poprawia nasze samopoczucie, a oksytocyna wydzielana podczas orgazmu wzmacnia poczucie bliskości i więzi. Ma wpływ również na budowanie pozytywnych więzi międzyludzkich oraz budowanie wzajemnego zaufania. Współżycie seksualne ma też wiele fizycznych skutków pożądanych przez nasz organizm. Po pierwsze jest to forma aktywności, a nasze ciało potrzebuje ruchu do zachowania formy. Wzmacnia nasze mięśnie, zwłaszcza miednicy, co zmniejsza prawdopodobieństwo nietrzymania moczu w podeszłym wieku. Seks wpływa też pozytywnie na nasz układ krążenia, przez co nasz organizm otrzymuje więcej tlenu niezbędnego do życia. Systematyczne współżycie seksualne zwiększa poziom przeciwciał, co sprawia, że zwiększa się nasza odporność na różnego rodzaju choroby czy infekcje.

Podczas aktywności seksualnej warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Tak zwana „gra wstępna” ma na celu między innymi zapewnienie odpowiedniego nawilżenia narządów płciowych. W przypadku jego braku możemy narazić się na urazy i otarcia, które z kolei mogą prowadzić do uciążliwych infekcji intymnych.

Dodaj komentarz