podagra

Podagra i jest objawy

Podagra zwana nieco inaczej dną moczanową, jest chorobą metaboliczną. U jej podstaw leży zapalenie tkanek, które są słabo unaczynione. Najczęściej choroba objawia się zapaleniem stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Jednakże z czasem może dochodzić do dolegliwości w innych stawach. Istotą owej choroby jest zbyt duża ilość kwasu moczowego we krwi. Można również wskazać na niemożność wydalenia jego nadmiaru przez nerki, przez co trafia on właśnie do stawów.

Dlaczego cierpimy na dnę moczową?

Dna moczanowa może mieć swoje podstawy w genetyce. Zbyt mała ilość enzymów odpowiedzialnych za przemianę kwasu moczanowego jest jedną z głównych przyczyn wystąpienia tejże choroby. Nie oznacza to jednak, że osoby, w których rodzinie podagra nie występowała, są w pełni bezpieczne. Sposób odżywiania się, wypijanie zbyt dużej ilości kawy, alkoholu przyczyniają się do rozwoju owej choroby. Podobnie można wskazać na zbyt dużą ilość spożywanego białka, z czym też mamy obecnie dosyć często do czynienia. Podstawowym objawem tejże choroby jest nagły ból, który narasta. Z czasem można mówić o bólu nie do zniesienia. Poza tym mamy do czynienia z zaczerwienieniem miejsca chorego, a poza tym również o jego rozgrzaniu.

Podagry nie można wyleczyć. Można zastosować leczenie objawowe, można złagodzić owe objawy. Do tego będzie potrzebne zażywanie odpowiednich leków oraz stosowanie odpowiedniej diety. Jeśli chodzi o szczegóły zaleceń lekarskich związanych z podagrą, to oczywiście osoby chore powinny uzyskać te wskazówki od lekarza prowadzącego.

Dodaj komentarz