czerniak

Czerniak – jak rozpoznać i leczyć?

Zwykły kolejny pieprzyk na ciele czy też może złośliwy rak skóry, czyli czerniak? To pytanie każdego dnia zadaje sobie wielu ludzi zauważających na swojej skórze pewne zmiany. Czerniak jest typem nowotworu, który bardzo często powoduje przerzuty na inne organy i tym samym obawa przed jego wystąpieniem są jak najbardziej uzasadnione. Jeśli zostanie dosyć szybko zdiagnozowany, jest możliwy do całkowitego wyleczenia.

Konsultowanie zmian

Dlatego też istotne jest konsultowanie niepokojących zmian skórnych z lekarzem. Czerniaki są nowotworem, który najczęściej występują u osób w średnim wieku. Bardzo rzadko można się z nimi zetknąć u dzieci, aczkolwiek nie jest to wykluczone. Znacznie częściej obserwuje się zachorowalność na niego u osób o jasnej karnacji. Ma to związek z tym, że jednym z czynników rozwoju nowotworu skóry jest zbyt duże wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. U osób o jasnej karnacji podatność na owe promienie jest znacznie większa. Poza słońcem, jednym z istotnych czynników decydujących o możliwości rozwoju czerniaka jest zbyt mocne i zbyt częste drażnienie skóry czy też jakieś urazy skórne.

Leczenie czerniaków w głównej mierze sprowadza się do usunięcia niebezpiecznych zmian, aczkolwiek należy zauważyć, że jest to tak naprawę leczenie wieloetapowe. Mimo tego, że na czerniaki znacznie częściej zapadają kobiety, to jednak proces leczenia jest znacznie trudniejszy w odniesieniu do mężczyzn. Najważniejszym aspektem jest zatem wnikliwa obserwacja własnego ciała i powstających zmian.

Dodaj komentarz