sport

Aktywność w każdym wieku

Aktywność fizyczna jest przeznaczona dla osób w każdym wieku. Nie ma różnicy czy mamy lat 18, czy 80, rekreacja i sport są ważnym czynnikiem, który powinien znaleźć swoje miejsce w naszej codzienności. Dlaczego? Oczywiście ktoś może powiedzieć, że przecież jesteśmy zmęczeni po pracy, że zasługujemy w takiej sytuacji na odpoczynek. Owszem, ale istotnym elementem jest to, aby wdrożyć w swoją codzienność odpoczynek czynny.

Aktywność a stan zdrowia

W zależności od stanu zdrowia, od samopoczucia, w zależności od własnych możliwości. Bynajmniej nie chodzi w tym miejscu o to, aby forsować tempo, aby uprawiać jakąś dyscyplinę sportową zawodowo, aby każdego dnia ćwiczyć aż do upadłego. Musimy bowiem na tę kwestię spojrzeć pod kątem tego, co daje nam aktywność fizyczna. Niezależnie od wieku, jest ona potrzebna, aby nasze mięśnie mogły sprawnie funkcjonować. Poza tym jeśli utrzymujemy ową aktywność, to tym samym nasz organizm nadal produkuje kolagen. Tym samym możemy mówić o lepszym funkcjonowaniu stawów w każdym wieku, o odpowiednim poziomie chrząstki stawowej. Aktywność fizyczna wpływa na lepsze samopoczucie, w organizmie wytwarzana jest większa ilość endorfin. Poza tym także możemy mówić o lepszym funkcjonowaniu układu krążenia, o lepszym dotlenieniu mózgu, o jego sprawniejszej pracy.

Klucz dla zdrowia

Tym samym aktywność fizyczna jest jednym z tych elementów, który jest kluczowy dla naszego zdrowia, dla samopoczucia, dla naszego nastawienia do otaczającej rzeczywistości. Osoby regularnie uprawiające jakiś sport nie mają problemów z zasypianiem, z nerwowością, znacznie łatwiej radzą sobie z różnymi napięciami, ze stresem. Tym samym mówiąc o owej aktywności, należy wskazać na to, że związanych z nią jest szereg korzyści. Oczywiście poziom owej aktywności zdecydowanie powinien być dostosowany do naszych własnych możliwości. Jeśli bowiem aktywność fizyczna będzie zbyt intensywna, to tym samym zetkniemy się z jakimiś negatywnymi skutkami zdrowotnymi, których lepiej jest uniknąć. Jak mówi przysłowie, należy mierzyć siły na zamiary.

Dodaj komentarz